اینگوار کامپراد، مدیر کبریت‌فروش

دوشنبه 5 اکتبر 2015 | 2,216 بازدید

مدیران ماندگار

اینگوار کامپراد، مدیر کبریت‌فروش

در اوایل دهه ۱۹۴۰ پسر جوانی در بخش المهولت (Almhult ) در جنوب سوئد، در یک مزرعه بزرگ شد. او کسب‌وکارش را خیلی زود و با فروش کبریت در محله‌شان با دوچرخه‌ آغاز کرد. او بعد از مدتی متوجه شد می‌تواند کبریت‌ها را به تعداد بیشتر و با قیمت بسیار ارزان‌تر از استکهلم خریداری کند و آنها را با قیمت پایین‌تری بفروشد و سود خوبی کسب کند. از فروش کبریت، شروع به گسترش کسب‌وکارش کرد و فروش ماهی، درخت کریسمس تزیین‌شده و بعدها قلم و خودکار را نیز آغاز کرد. اینگوار کامپراد (Kamprad Ingvar) موسس ایکیا (IKEA) در حال حاضر یکی از شناخته‌شده‌ترین کارآفرینان و ثروتمندترین مردان جهان به شمار می‌رود.

Ikea

ایکیا کمپانی چندملیتی طراحی و فروش مبلمان، لوازم خانگی و وسایل نقلیه با موتورهای کوچک است. کامپراد این شرکت را در سال ۱۹۴۳ و در سن ۱۷ سالگی تاسیس کرد. نام ایکیا برگرفته از حرف اول نام (I) و نام‌خانوادگی (K) اینگوار کامپراد و همچنین E از کلمه المترید (Elmtaryd) نام مزرعه خانوادگی که اینگوار در آن متولد شده؛ مزرعه‌ای که نزدیک روستای اگانرید (Agunnaryd) و معرف آخرین حرف (A) ایکیاست. در سال ۲۰۱۳ اینگوارد کامپراد از ریاست ایکیا کناره‌گیری کرد و کوچک‌ترین پسرش به عنوان رئیس این کمپانی جایگزین او شد.

کسب‌وکارتان را با مشتریان‌تان راه‌اندازی کنید

بسیاری از کارآفرینان فکر می‌کنند ایده‌ای فوق‌العاده دارند و تمام پول و وقت‌شان را صرف گسترش این ایده می‌کنند، فقط برای اینکه بفهمند مشتریان‌شان آن را نمی‌خواهند. یکی از بهترین راه‌هایی که می‌تواند موفقیت‌تان را تضمین کند این است که با مشتریان صحبت کنید، محصولات‌ و خدمات‌تان را برای برطرف کردن نیاز مشتریان ارائه دهید و به آنها در عمل راهکارهایی نشان دهید که بخواهند برایش پول بپردازند. از روزی که کامپراد ایکیا را راه‌اندازی کرد، خودش را وقف ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و عملکرد قابل قبول با قیمت‌های ارزان کرده است. این نکته یکی از کلیدهای موفقیت بین‌المللی ایکیاست. این شرکت طراحانی را استخدام کرد که بسیاری از آنها برنده جوایز طراحی طی این سال‌ها شده‌اند. کامپراد می‌گوید: «طراحی یک میز که قیمت آن هزار دلار باشد کاری آسان برای یک طراح مبلمان است اما طراحی یک میز خوب و کارا که قیمت آن ۵۰ دلار است، فقط می‌تواند توسط بهترین‌ها انجام شود. چیزی که برای مشتریان ما خوب است، در بلندمدت برای ما نیز سودمند خواهد بود.»

برای کارکنان‌تان الگو باشید

اگر در حال ساختن کسب‌وکارتان هستید، باید درباره روش‌های مدیریتی‌تان و اینکه چگونه می‌خواهید کارکنان‌تان را تشویق کنید تا در کارشان بهترین باشند، فکر کنید. کامپراد معتقد است بهترین راه برای تشویق کارکنان به سخت کار کردن و داشتن شخصیتی قوی این است که خودتان الگوی آنها باشید. با وجود اینکه دارایی او میلیاردها دلار است اما ماشین ولووی قدیمی‌اش را سوار می‌شود، اغلب با پروازهای عمومی به سوییس می‌رود و زمانی که می‌خواهد به خارج از شهر سفر کند از پروازهای درجه دوم استفاده می‌کند. کامپراد معتقد است: «من ثروت زیادی دارم اما خب که چی؟ به پولی که می‌خواهم برای خودم خرج کنم، نگاه می‌کنم و از خودم می‌پرسم آیا مشتریان ایکیا هم از پس اینگونه مخارج برمی‌آیند؟ می‌توانم اغلب اوقات با پرواز درجه یک سفر کنم اما پول زیاد داشتن دلیل هدر دادن آن نیست. به عنوان یک مدیر خوب، الگوی خوبی باشید. تاکنون من این کار را برای تمام کارکنان ایکیا انجام داده‌ام.»

هرگز وقت‌تان را تلف نکنید

در طول روز ساعت‌های زیادی در اختیار دارید تا کارتان را تمام کنید و اهداف‌تان را به سرانجام برسانید، این ساعت‌ها را تلف نکنید! هر قدم کوچکی که برای ساختن کسب‌وکارتان برمی‌دارید، می‌تواند حرکتی بزرگ و رو به جلو باشد اما باید زمان زیادی بگذارید تا بتوانید چشم‌اندازهای‌تان را به واقعیت تبدیل کنید. کامپرد ایکیا را بر پایه دو اصل کار سخت و بهره‌وری بنا کرده است و عناوین و لقب‌ها را حذف کرده و بیشتر وقت‌ها بدون کت‌وشلوار و کراوات در دفتر کارش حاضر می‌شود: «زمان مهمترین منبع شماست. در ۱۰ دقیقه می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. ۱۰ دقیقه فقط یک‌ششم یک ساعت در روز نیست، این ۱۰ دقیقه بخشی از خود شماست. زندگی‌تان را به واحدهای ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کنید و تا جایی که امکان دارد تعداد بسیار کمی از این ۱۰ دقیقه‌ها را صرف کارهای بیهوده کنید.»

170130_ikea_logo

تمرکزتان روی خوب بودن باشد نه بزرگ بودن

اینگوار کامپراد پیش از اینکه سعی کند در تجارت بزرگ شود، همیشه تمرکزش را روی خوب بودن گذاشته است. بسیاری از مدیران به بزرگ بودن کسب‌وکارشان بیشتر از خوب بودن آن می‌اندیشند. یک عکاس تازه‌کار می‌خواهد عکسش در نشنال جئوگرافی چاپ شود یا برنده یک مسابقه عکاسی باشد، نه اینکه در گمنامی عکس بگیرد و بر هنر و صنعتش مسلط شود. نویسنده تازه‌کار می‌خواهد در راس پرفروش‌ترین‌ها قرار بگیرد، نه اینکه به یک متخصص در نثر تبدیل شود. اما اگر تمرکزتان را روی نتیجه بگذارید، به سادگی از به دست آوردن مهارت‌های لازم برای کسب موفقیت بازخواهید ماند. فرآیند انجام کار مهم‌تر از هدف و برای شروع هر کاری لازم است.

کارگاه و دوره‌های آموزشی تخصصی

در راستاي معرفي دوره‌هاي آموزشي كلينيك فروش همايش‌هايي توسط اين موسسه برگزار مي‌گردد كه هنرجويان و صاحبان مشاغل ضمن آشنايي با محتواي دوره‌ي آموزشي، مي‌توانند در انتخاب بهترين زمان براي حضور در دوره‌ها تصميم‌گيري مناسب‌تري داشته باشند.

برای ثبت نام اولیه، در دوره‌های آموزشی فرم مقابل را پر کنید :